Här redovisar vi funktionen efter ett år för Kodino- och Kolangokällorna.
Samtidigt redovisar vi tremånadersuppföljningen för Gama- och Eshinianikällorna, som blev klara i december 2018. Alla fyra källorna fungerar väl.
Vid besiktningen fann Jacinta att avrinningsdikena är lite igenbuskade, men inget hinder för avflödet föreligger. Detta har påpekats för byns vattenvårdskommittéer och de har uppmanats åtgärda bristerna. I ett fall har beslutats om återbesök efter två månader. Vi får hoppas att byborna är medvetna om felen och ser till att rensa dikena.
Klicka i bilderna för större format!
Prenumerera gärna på nyhetsbrevet för att få de senaste uppdateringarna snabbt och lätt! Formulär finns till höger på sidan. Observera att du kommer att få ett mejl där du måste bekräfta prenumerationen – annars får du inga utskick!